Miasto Mielno

Mielno, stolica gminy, leży 12 km od Koszalina. W sezonie letnim dojazd z Koszalina prywatnymi busami, które kursują dalej przez Mielenko i Chłopy do Sarbinowa i Gąsek , pociągiem szynobusem lub autobusem MZK. Z Koszalina można także dojechać ścieżką rowerową. Przez Mielno wiedzie szereg ścieżek rowerowych, w tym przez Mielenko do Chłopów i Sarbinowa wyznaczonym szlakiem turystycznym przez przywydmowy las iglasto – liściasty.

Największą atrakcją Mielna jest czysta, strzeżona i zradiofonizowana plaża, wokół której znajdują się kawiarnie, restauracje, smażalnie ryb oraz inne punkty gastronomiczne i handlowe. Wzdłuż plaży można spacerować promenadą. Bezpieczny zjazd z niej umożliwia łatwiejszy dostęp do plaży osobom z wózkami oraz niepełnosprawnym.

W Mielnie pojawił się pomnik jelenia - odlew stoi na skwerku przed Urzędem Miejskim. O jelenia dopytują się turyści, jest sympatycznym akcentem tej miejscowości, często uwiecznianym na pamiątkowych fotografiach. 

Część Mielna, Osiedle Unieście i Łazy od strony południowej ma dostęp do jeziora Jamno. W Mielnie znajduje się najstarszy na środkowym wybrzeżu Bałtyku Klub Morski "Tramp", który istnieje już blisko 60 lat. Na przystani żeglarskiej KM "Tramp” przy 140-metrowym pomoście funkcjonuje wypożyczalnia jachtów, kajaków i rowerów wodnych. Stąd stateczkiem wycieczkowym "Mila” można wyruszyć w rejs po jeziorze.

W Mielnie dla dzieci i nie tylko czeka wiele atrakcji, między innymi wesołe miasteczko, park linowy. Znajdują się tu liczne, doskonale wyposażone ośrodki wczasowe i rehabilitacyjne. Na mniej pogodne dni wczasowicze mają do dyspozycji pełnowymiarową halę sportową i kryte baseny.

Cennym zabytkiem jest kościół parafialny p.w. Przemienienia Pańskiego, przy ul. Kościelnej. Obiekt pochodzi z XV wieku i ma niepowtarzalny klimat. We wciąż nowocześniejącym Mielnie nadal można znaleźć dobrze utrzymane budynki pochodzące z początku XX wieku.

Uwadze turystów polecamy ponadto piękną aleję lipową z Mielna do Mielenka

Osiedle Unieście to wymarzone miejsce dla rodzin z dziećmi. Czyste, szerokie plaże, morski klimat i wspaniała atmosfera, to podstawowe walory, które sprawią, że już zawsze będziesz chciał/a tu wrócić. Doskonałe położenie – na mierzei, pomiędzy morzem a jeziorem Jamno, naturalne i dzikie wydmy, czyste lasy i ciekawe ścieżki rowerowe przyczyniają się do wyjątkowości tego miejsca.