Mieszkańcu i przedsiębiorco, rozlicz podatek tam gdzie mieszkasz lub prowadzisz firmę

Płacę podatki w Gminie Mielno – Inwestuję we wspólną przyszłość

Gmina Mielno cały czas zmienia się dla swoich mieszkańców, a zrównoważony rozwój samorządu finansowany jest z różnych źródeł – w tym z podatku PIT i CIT, których część trafia do budżetu gminy. Dzięki temu każdy podatnik z obszaru samorządu bezpośrednio wpływa na jego obecny, ale też i przyszły kształt.

„Płacę podatki w Gminie Mielno – Inwestuję we wspólną przyszłość” to hasło najnowszej kampanii, jaka ma zachęcić mieszkańców Gminy Mielno oraz przedsiębiorców działających na jej obszarze do pozostawiania swojego podatku tutaj, nad morzem. Ze względu na turystyczny charakter Gminy Mielno, 11.592 podatników utrzymuje infrastrukturę gotową przyjąć w ciągu roku ponad 2 mln turystów. Wiele osób kupuje tutaj apartamenty, czy domy, w których mieszka nawet większą część roku, ale swój PIT przekazuje w zupełnie inne miejsce. Mało tego, wiele z tych osób prowadzi w Gminie Mielno działalność gospodarczą. Są też osoby prawne działające w naszym samorządzie, które podatek CIT płacą w całkowicie innych samorządach – warto to zmienić.

Moja Gmina – moja inwestycja

Każdego roku rozliczamy się z fiskusem i najczęściej traktujemy to jako niezbyt przyjemny obowiązek. Podatek dochodowy jest obligatoryjny – to fakt, lecz tak naprawdę tylko od nas zależy, gdzie on trafi, a więc na co kwota zostanie przeznaczona. Podatek PIT oraz CIT (dot. osób prawnych) dzielony jest pomiędzy budżet państwa oraz m.in. budżet gminy wskazanej w deklaracji podatkowej. Uwzględniając w rozliczeniu z fiskusem nasze faktyczne miejsce zamieszkania lub prowadzenia działalności wpływamy na otoczenie, w którym żyjemy, na chodniki, parki, drogi rowerowe, dokładnie na wszystko co powstaje wokół nas… dla nas. Tylko od nas zależy, czy część kwoty naszego podatku znajdzie się w budżecie gminy, z której zasobów korzystamy i z którą wiążemy przyszłość. Pamiętajmy, że podatek dochodowy i tak musimy zapłacić, więc zróbmy to z głową!

W Gminie Mielno łącznie zarejestrowanych w 2021 r. było 11.592 podatników, spośród których podatnicy PIT i CIT zasili budżet kwotą 5,9 mln zł. Czy to dużo? Sporo, bo ta suma stanowi ponad 9% całego budżetu Gminy Mielno. Dobrze, ale co tak naprawdę z tymi pieniędzmi w budżecie się dzieje? Sprawdzić możesz to na portalu przedstawiającym gminne inwestycje, gdzie dowiesz się, że np. pierwszy etap przebudowy głównej drogi w Mielnie kosztował ponad 10,5 mln zł!

Możesz też skorzystać ze specjalnej strony ukazującej budżet Gminy Mielno online. Dowiesz się dzięki temu, że np. na drogi w 2023 r. przeznaczone zostanie ok. 20,3 mln zł, na oświatę i wychowanie prawie 11 mln zł, a sama gospodarka odpadami komunalnymi pochłonie w 2023 r. prawie 8 mln zł! Sprawdzisz tam też jaką część podatku PIT faktycznie zostawiasz w gminie – poprzez specjalny kalkulator.


Teraz wyobraź sobie, że zwiększamy wpływy z PIT i CIT o 50% – mamy wtedy w budżecie prawie 3 mln zł więcej. Na co te pieniądze mogłyby być przeznaczone? Może na remont chodnika albo drogi, która przebiega przy Twojej nieruchomości? A może na rozwój szkoły podstawowej, do której chodzi tutaj Twoje dziecko? Potrzeb jest bardzo wiele, dlatego bądźmy odpowiedzialnymi podatnikami!

Jak przekazać podatek PIT?

Pewnie kiedyś doszły Cię słuchy, że aby płacić podatki w Gminie Mielno, musisz być w niej zameldowany. Na szczęście to nie jest prawda, bo wystarczy, że tutaj mieszkasz przynajmniej przez jakiś czas w roku lub prowadzisz tu działalność.

W jaki sposób przekierować podatek? To bardzo proste! W okresie rozliczeń podatkowych wystarczy wskazać w formularzu PIT:

  • adres zamieszkania/ prowadzenia działalności w Gminie Mielno, oraz
  • podać dane właściwego urzędu skarbowego - w naszym przypadku jest to Drugi Urząd Skarbowy w Koszalinie

Jeśli chcesz poinformować fiskusa o zmianie adresu także poza okresem rozliczeń podatkowych, to wystarczy wypełnić zgłoszenie ZAP-3, a na koniec złożyć je w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania/ prowadzenia działalności – osobiście, elektronicznie lub pocztą tradycyjną.

Jak przekazać podatek CIT (gdy jesteś osobą prawną)?

W tym przypadku sytuacja wygląda inaczej. Jeżeli np. Twoja spółka działa w Gminie Mielno, korzysta z jej infrastruktury i zarabia na tym pieniądze, to sprawiedliwie byłoby, gdyby zostawiać tutaj część CIT-u, nie sądzisz?

Jeżeli zastanawiasz się, w jaki sposób przekierować CIT do Gminy Mielno, to najprościej będzie:

  • zmienić adres siedziby wynikający z odpowiedniego rejestru KRS lub ze statutu lub umowy, jeżeli adres siedziby nie został ujawniony we właściwym adresie, lub
  • otworzyć w Gminie Mielno nową spółkę, która będzie zajmowała się prowadzeniem działalności, zgodnie ze stanem faktycznym, właśnie tutaj

Niech naszym nowym mottem będzie: Korzystam z samorządu, więc w nim inwestuję swoje podatki!