Ogrody Tematyczne Hortulus to około 30 różnych ogrodów tematycznych rozciągających się na obszarze ponad 5,5 hektarów. Ogrody Hortulus Spectabilis w Dobrzycy udostępnione dla zwiedzających w czerwcu 2014 roku. Centralnym punktem jest 20 metrowa wieża widokowa oraz największy na świecie labirynt grabowy stworzony z 18 tysięcy sztuk sadzonek.

Ogrody Tematyczne Hortulus to około 30 różnych ogrodów tematycznych rozciągających się na obszarze ponad 5,5 hektarów. Są to ogrody pokazowe. Urządzone w różnych stylach i o różnej tematyce m.in. ogród japoński, ogród francuski, ogród w stylu angielskim, ogród kamienny, skalny i inne. W Ogrodach Tematycznych można podziwiać elementy małej architektury ogrodowej, zegary, altany, rzeźby oraz grotę skalną i stawy, a także liczne przykłady ścieżek. Znajdują się tam autorskie ogrody połączone w grupy: aromat, barwa, dźwięk, światło.

Ze względu na ukształtowanie terenu – wąskie i kamieniste ścieżki, skałki - w Ogrodach Tematycznych, obowiązuje zakaz wprowadzania wózków dziecięcych, rowerków i innych pojazdów dziecięcych oraz poruszania się dla wózków inwalidzkich.