Ogród Botaniczny w Niegoszczy został założony w 2018 roku. Jest jednym z najmniejszych i najmłodszych ogrodów botanicznych w Polsce. Mimo tak młodego wieku posiada już kolekcję roślin liczącą ponad 5 tysięcy gatunków, odmian i kultywarów roślin dzikich, ozdobnych i użytkowych.

Znajduje się na ponad 2-hektarowej działce w Niegoszczy koło Mielna. To miejsce ochrony dziedzictwa przyrodniczego, gdzie posadzono wiele różnych gatunków drzew, kwiatów i krzewów. Całość uzupełniły trawniki i rabaty ozdobne. Ponadto powstał budynek gospodarczy, szklarnia, obiekt techniczny, oczko wodne, chodniki, ścieżki spacerowe i tarasy widokowe. Przestrzeń jest dedykowana pasjonatom ogrodnictwa, kolekcjonerom roślin, szkółkarzom, naukowcom, ale także mieszkańcom regionu, np. dzieciom i młodzieży, bo ogród może służyć także na plenerowe lekcje biologii.

Przedsięwzięcie prowadzi fundacja Regnum Vegetabile z Mielna, która działa od 2016 roku. Jej celem jest wspieranie istniejących specjalistycznych kolekcji roślin, pomoc w tworzeniu nowych form oraz działalność edukacyjna w zakresie ogrodnictwa, botaniki i ekologii.
Koszt inwestycji wyniósł prawie 2,5 mln zł. Unijne dofinansowanie, które przyznał Urząd Marszałkowski, to ponad 2 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

W ogrodzie możecie zobaczyć sporo kolekcji tematycznych roślin. Do najliczniejszych należą tulipany, narcyzy, irysy, piwonie, historyczne odmiany róż, drzewa i krzewy, kaktusy i sukulenty oraz warzywa uprawiane metodą bez przekopywania ziemi (z ang. "no dig").

Na miejscu możecie skorzystać z zajęć edukacyjnych dedykowanych dla różnych grup wiekowych.

Ceny biletów normalny 20zł, ulgowy 15zł

Warsztaty już od 25zł od osoby

Godziny otwarcia 9-17, wtorek-niedziela, od 01 kwietnia do 31 października.

więcej