W Muzeum w Koszalinie można zwiedzać osiem ekspozycji stałych (archeologiczną, historii Koszalina i Pomorza, numizmatyczną, sztuki dawnej, trzy ekspozycje etnograficzne, wystawę sztuki współczesnej) oraz liczne wystawy czasowe.

„Sztuka dawna i rzemiosło od baroku do secesji”

Na wystawie można zobaczyć kolekcje dzieł sztuki pochodzące z okresu od końca XVII do początków XX wieku- malarstwo portretowe, malarstwo marynistyczne, meble oraz ciekawy zbiór obiektów rzemiosła artystycznego w stylowych wnętrzach z epoki baroku, empire, biedermeieru, neostylów i secesji.

„Osieki 1963- 1981”

Wystawa przedstawia wybrane prace pochodzące z plenerów odbywających się w podkoszalińskich Osiekach w latach 1963-1981. Zestaw prac pochodzących z kolekcji Działu Sztuki Współczesnej zawiera dzieła wybitnych polskich artystów, m.in.: Henryka Stażewskiego, Tadeusza Kantora, Józefa Robakowskiego, Edwarda Krasińskiego, Henryka Morela, Mariana Bogusza, Natalii LL, Jerzego Fedorowicza.

„Koszalin od średniowiecza do współczesności”

Ekspozycja prezentuje główne filary rozwoju Koszalina i zmiany jego wyglądu, a także działalność samorządu i osiągnięcia kulturalne miasta od jego powstania do dziś.

„Monety i medale ze zbiorów własnych Muzeum w Koszalinie”

Wystawa numizmatyczna ukazuje przekrojowo dzieje obcego i polskiego mennictwa od epoki starożytnej (m.in. skarb denarów rzymskich z I i II wieku n.e.) po czasy współczesne- zbiór srebrnych monet kolekcjonerskich emitowanych przez Narodowy Bank Polski. Sztukę medalierską reprezentuje m.in. tak zwana seria medali królewskich, emitowana w latach 1980-2005 przez koszaliński oddział Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.

„Warsztat szewski”

Ekspozycja mieści się w zabytkowym budynku gospodarczym zagrody rybackiej. Wszystkie eksponaty, mimo znacznego zużycia, pozostają w pełni sprawne.

„Kuźnia pomorska”

Wystawę tworzą narzędzia kowalskie (kowadła, młoty i kleszcze oraz te mniej znane - przecinaki, gładziki, przebijaki czy cyrkle kowalskie). Ciekawostką kolekcji są specjalne buty dla konia.

„Pradzieje Pomorza”

Wystawa archeologiczna prezentująca dzieje osadnictwa, wyroby kultury materialnej i wierzenia społeczeństw zamieszkujących Pomorze od epoki kamienia po czasy średniowiecza. Częścią ekspozycji jest zaaranżowany wykop archeologiczny, prezentujący zabytki w takim stanie, w jakim znajdują je archeolodzy.

Adres: Muzeum w Koszalinie

ul. Młyńska 37-39

75-420 Koszalin

http://www.muzeum.koszalin.pl/