Całe jezioro znajduje się w Gminie Mielno. Jego średnia głębokość wynosi 1,4 m, a maksymalna 3,9 m. Jezioro powstało z dawnej zatoki morskiej, uchodzą do niego dwie rzeki: Dzierżęcinka oraz Uniesta. Jamno jest połączone z Morzem Bałtyckim poprzez kanał zwany Jamieńskim Nurtem, który znajduje się ok. 2 km za Unieściem. 


Dominującymi gatunkami ryb w wodach Jamna są: leszcz, sandacz, węgorz europejski.


Pozostałymi gatunkami ryb występującymi w jeziorze są: szczupak pospolity, lin, karaś, okoń europejski, płoć, krąp, jazgarz, troć wędrowna.
W Jamnie występuje minóg rzeczny, który jest gatunkiem ściśle chronionym w Polsce.


Wypożyczalnia sprzętu wodnego

Na jeziorze Jamno znajduje się kilka wypożyczalni sprzętu wodnego mających w swojej ofercie wypożyczenie:

rowerów wodnych,
łodzi wiosłowych,
motorówek.

Oferowane są również przewozy motorówką szybką.

Jedną z największych atrakcji są zapewne rejsy wycieczkowe stateczkiem Mila."Mila" wypływa codziennie, a znaleźć ją można na końcu pomostu niedaleko przystani TRAMP.
Przystań Jachtowa

Przystań Jachtowa Klubu znajduje się przy ulicy Chrobrego 32, nad jeziorem Jamno. Jest to kilkuhektarowy teren z dwoma pomostami wchodzącymi w jezioro. W centralnym miejscu stoi wysoki maszt stylizowany na maszt żaglówki oraz  swoisty pomniczek, a właściwie kadłub żaglówki "Konik morski".Wędkowanie w Mielnie

Amatorzy wędkowania w jeziorze Jamno z kanałem Jamneńskim i rzeką Strzeżenicą mogą wykupić zezwolenie w Gospodarstwie Rybackim Mielno Sp. z o.o. poprzez stronę internetową www.rybymielno.pl  (E-zezwolenie) lub na poczcie w Mielnie.