PROTESTY, MANIFESTACJE

(28-01-2014r.)

Protesty przeciwko uchwalonemu dnia 28.01.2014r. przez Radę Ministrów Programowi Polskiej Energetyki Jądrowej

Protest Poznaj atom


(17-12-2013r.)

Protest przeciwko elektrowniom atomowym w Sopocie


Byliśmy na Targach Rolnych AGRO POMERANIA 2013 w Barzkowicach. Zaprezentowaliśmy swoje NIE DLA ATOMU w Gąskach.


VII Ogólnopolski Rajd Rowerowy Dookoła Koszalina pod patronatem Wójta Gminy Mielno. (08-2013)

Uczestnicy rajdu gościli na trasach rowerowych i leśnych w Gminie Mielno (Gąski/Mielno/Łazy). Przyłączyli się do naszego protestu przeciwko lokalizacji elektrowni jądrowej w Gąskach, co potwierdzili hasłem na koszulkach...


Nie zabrakło żółtych akcentów (flagi, ulotki, banery) z hasłem ATOM STOP GMINA MIELNO podczas Jubileuszowego X Międzynarodowego Zlotu Morsów w Mielnie ( w dn.08-10.02.2013r.).  


Aktywiści antyatomowi z gminy Mielno - na znak protestu - zaparkowali żółty autobus koło Politechniki Koszalińskiej, tuż obok atomowego autobusu Fundacji Forum Atomowe. Po czym pojawili się w holu uczelni, by porozmawiać z pracownikami fundacji i wyartykułować swoje "NIE DLA ATOMU W GĄSKACH". Zobacz więcej...


Znany koszaliński raper 4P i jego Song - protest.... Specjalna piosenka - prostest przeciwko budowie elektrowni jądrowej w Gąskach. Zobacz i posłuchaj


ATOM.STOP. - KONSULTACJE.STOP. Działacze antyatomowi pikietowali w Mielnie przeciwko przeprowadzanym przez TNS "Polska" konsultacjom społecznym w sprawie budowy w Gąskach elektrowni jądrowej. Oto ich komentarze: - Swoje stanowisko jednoznacznie przedstawiliśy w lutowym referendum - stwierdza Wiesław Piątek, przewodniczący gminnej komisji ds. przeciwdziałania lokalizacji elektrowni atomowej w gminie Mielno. -Nie chcemy w Gąskach elektrowni atomowej. Nie przekonują nas argumenty Ministerstwa Gospodarki. - Jesteśmy zaniepokojeni ciągłymi próbami szukania ścieżek dotarcia do przeprowadzenia konsultacji społecznych na naszym terenie. Czemu ma służyć taki dialog? - dodaje Monika Wieruszewska, prezes Stowarzyszenia rozwoju miejscowości Gąski. - Czemu ponownie pyta się społeczność, o oczywistą kwestię. Po co na siłę wyważać zamknięte drzwi?


13-go każdego miesiąca mieszkańcy Gąsek spotykają się na mszy św. koło kapiliczki antyatomowej, usytuowanej dokładnie w miejscu potencjalnej lokalizacji elektrowni jądrowej. Kapliczka z figurką Matki Boskiej Fatimskiej jest symbolem walki lokalnej społeczności z decyzją lobby atomowego. Została odsłonięta 13 maja 2012r. Wybór daty nie był przypadkowy, gdyż 13 maja to dzień: zamachu na papieża Polaka (1981r.), objawień Matki Boskiej w Fatimie (1917r.), uchwalenia przez Radę Ministrów programu polskiej energetyki jądrowej(2011r).


Doraźna komisja ds. przeciwdziałania lokalizacji elektrowni atomowej w Gąskach otrzymała od wójta Mielna ulotki i nalepki będące wyrazem PROTESTU przeciwko planom inwestycyjnym Polskiej Grupy Energetycznej. Kolportaż tych materiałów - wśród turystów - prowadzić będą prywatni kwaterodawcy, właściele hoteli i pensjonatów. - Chodzi nam o uświadomienie osób wypoczywających w naszym regionie zagrożeń, które niesie z sobą budowa elektrowni w centrum turystycznej gminy - wyjaśnia Wiesław Piątek, przewodniczący gminnej komisji. - Liczymy, że wczasowiecze nasze stanowisko "zaklęte" w nalepce samochodowej obwieszczą w całym kraju.  


Pochód majowy - antyatomowy 1 Maja przeszedł ulicami Mielna pochód, w którym uczestniczyli mieszkańcy, turyści, mieleńskie morsy, aktywiści antyatomowi i lokalne władze. Ponad 300 osób skandowało "precz z atomem"....Nie zabrakło żółtych koszulek, antyatomowych rekwizytów i dźwięku syreny alarmowej.


Pierwszy protest mieszkańców i władz gminy Mielno po ogłoszeniu decyzji PGE o wytypowaniu wsi Gąski jako potencjalnego miejsca budowy elektrowni jądrowej. W manifestacji uczestniczyli także parlamantarzyści z naszego regionu, radni gminni i powiatowi oraz przedstawiciele ekologicznych Stowarzyszeń. (zdjęcie poniżej)


"Raz, dwa, trzy - promieniujesz Ty" - pod takim hasłem odbyła się pikieta antyatomowa z happeningiem przed budynkiem Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie.

W I rocznicę wybuchu siłowni jądrowej w Fukushimie mieszkańcy i władze gminy Mielno, przedstawiciele partii Zielonych 2004, Greenpeace, antyatomowego ruchu z Greifswaldu postanowili wyrazić swój sprzeciw wobec planów budowy elektrowni atomowych w Polsce.

Podczas pikiety, zorganizowanej przed gmachem Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie, do drzwi wejściowych został przytwierdzony Dekalog Antyatomowy dla Wojewody Zachodnipomorskiego, w którym czytamy: "nie będziesz obiecywał gruszek na wierzbie - infrastruktury, dróg, szkół i lotnisk - w zamian za zgodę na atom".


Załączniki:

Apel do PGJ