Rozpoczynamy starania o powiększenie Mielna


Gmina Mielno oraz wszystkie wchodzące w jej skład miejscowości w ostatnich latach rozwijają się w bardzo dynamicznym tempie. To m.in. z tego powodu Mielno uzyskało w 2017 r. prawa miejskie i już wtedy prowadzone były dyskusje o konieczności stworzenia szerokiej koncepcji rozwoju Mielna w przyszłości. Władze Gminy podkreślały przy tym, że Mielno ze względu na swoje położenie będzie potrzebowało więcej przestrzeni pozwalającej zagospodarować obszar miejski w zróżnicowany sposób, zapewniający z jednej strony pełnienie przez Mielno określonych funkcji miejskich, a z drugiej stwarzający realne możliwości stymulowania dalszego rozwoju. Wszystko to przyczyniło się do rozpoczęcia starań o powiększenie Mielna.

Radni nie mieli wątpliwości

W trakcie odbywającej się 29 grudnia, ostatniej w 2023 roku sesji Rady Miejskiej Mielna, procedowana była uchwała stanowiąca formalny początek przewidzianego w przepisach trybu poszerzenia granic miasta. Radni nie mieli wątpliwości, że inicjatywa powiększenia Mielna o sołectwo Łazy (Gmina Sianów) jest w pełni uzasadniona, ponieważ spełnia wszelkie merytoryczne kryteria i przesłanki. W prowadzonych dyskusjach – także tych zakulisowych – odczuwalne było przekonanie, iż to bardzo duża szansa dla Mielna i całej Gminy Mielno, a jeśli przedsięwzięcie dojdzie do skutku i powstanie nowe mieleńskie osiedle, będzie to przełomowe wydarzenie determinujące wymiar funkcjonowania samorządu w przyszłości. Co ważne, decyzja Radnych wynika też z faktu, iż Zarząd Osiedla Unieście kolejny raz podjął uchwałę wnioskującą o przyłączenie do Mielna terenów sołectwa Łazy. Ponadto sami mieszkańcy i przedsiębiorcy z Łaz złożyli wniosek o podjęcie przez Radę Miejską Mielna działań zmierzających właśnie w tym kierunku.

Łazy mogą tylko zyskać

To już ponad rok, odkąd sołectwo Łazy zostało siłowo oderwane od Gminy Mielno i włączone do Gminy Sianów. Dlaczego siłowo? Nie stały za tym żadne merytoryczne argumenty, a sami mieszkańcy Łaz w trakcie konsultacji społecznych zdecydowanie sprzeciwiali się zmianie granic – za pozostaniem w Gminie Mielno opowiedziało się aż 96% z nich. Już wtedy władze Gminy Mielno podkreślały, że miasto musi mieć przestrzeń do rozwoju i naturalnym takim kierunkiem będzie właśnie mierzeja wraz z Łazami. Niestety głos płynący z Gminy Mielno i samych Łaz nie został posłuchany, a sołectwo zostało przyłączone do sąsiedniego samorządu. Jak wygląda sytuacja w Łazach po zmianie granic? Z obiecywanych wielomilionowych, oderwanych od rzeczywistości przedsięwzięć pozostał niesmak mieszkańców, którzy skarżą się na problemy z podstawowymi sprawami, takimi jak czystość na terenach publicznych. Okazuje się też, że pomimo administracyjnego odłączenia Łaz od Gminy Mielno, zdecydowana większość tamtejszych przedsiębiorców turystycznych nadal opiera swoją reklamę na bliskości Mielna. Z kolei z marnym skutkiem można skończyć poszukiwanie podmiotów, które w swojej ofercie zawarłby informację „Łazy koło Sianowa”. To potwierdza silny związek Łaz z Gminą Mielno i samym Mielnem, którego markajest niezwykle istotnym bodźcem rozwojowym sołectwa i całego regionu (Mielno to jedna z najsilniejszychmarek turystycznych na polskim wybrzeżu). Wydaje się więc, że uczynienie Łaz kolejnym osiedlem Mielna byłoby de facto tylko formalnością, której jednak skutki przyniosłyby realne korzyści tamtejszym mieszkańcom i przedsiębiorcom.

Silny, wyjątkowy ośrodek miejski na mierzei

Wizjonerska koncepcja powiększenia Mielna i utworzenia rozległego miasta obejmującego swoim obszarem całą mierzeję mogła do tej pory być dla wielu osób wyłącznie powieścią przyszłości… i to taką z kategorii science fiction. Jednak to już się dzieje i jeśli rozpoczęta przez mieleńskich Radnych procedura zmian granic zostanie zaakceptowana, mieszkańcy Gminy Mielno, a przede wszystkim Mielna obudzą się 1 stycznia 2025 r. w całkowicie nowych okolicznościach. Mielno – niespotykane miasto na mierzei – zyska jeszcze większą popularność w Polsce i na świecie, co stanie się oczywiście silnym bodźcem do wydłużenia sezonu turystycznego, a w konsekwencji do jeszcze dynamiczniejszego rozwoju całej Gminy Mielno i regionu. Nie można mieć wątpliwości, że pełne, właściwe spożytkowanie tego ogromnego potencjału byłoby procesem długookresowym, wieloletnim, ale wartym trudu.


Mieszkańcy Gminy Mielno wyrażą swoją opinię

Zapoczątkowana przez Radnych Rady Miejskiej Mielna procedura poszerzenia granic miasta wymaga przeprowadzenia konsultacji społecznych, które odbędę się na terenie Gminy Mielno od 1 do 14 lutego 2024 r. Formularz ankiety opublikowany będzie:

  • na stronie internetowej Gminy Mielno,
  • w Biuletynie Informacji Publicznej,
  • na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Mielnie,
  • w jednostkach organizacyjnych Gminy,
  • w sekretariacie i Punkcie Obsługi Interesanta Urzędu Miejskiego w Mielnie.

Zachęcamy do wzięcia udziału w konsultacjach i wyrażenia swojej opinii.


ZDANIEM BURMISTRZA I RADNYCH:


Olga Roszak-Pezała, Burmistrz Mielna

Gmina Mielno oraz samo miasto Mielno jest na polskim wybrzeżu jedną z najsilniejszych marek turystycznych. Prócz turystów przyciąga też inwestorów i nowych mieszkańców do całego regionu. Jednak trzeba pamiętać, że silna marka nie powstaje tak po prostu – jest to efekt właściwie wykorzystywanego potencjału miejsca. Doskonale zdajemy sobie też sprawę, iż nasze położenie, a także ograniczenia administracyjne, stanowią barierę rozwoju. Powiększenie Mielna o obszar sołectwa Łazy stworzy całkiem nowe możliwości, przełamując przy tym wspomnianą barierę. Uważam, że Radni podjęli właściwą decyzję, rozpoczynając tę procedurę, ponieważ silniejsze Mielno oznacza silniejszą całą Gminę Mielno. Dla nas priorytetem jest wpływanie na wzrost poziomu dobrobytu oraz jakości życia mieszkańców i właśnie to zapewni nam budowanie dalszego dynamicznego rozwoju Gminy Mielno.

Tadeusz Jarząbek, Przewodniczący Rady Miejskiej Mielna

To bardzo dobra i przy tym ważna decyzja. Jesteśmy świadomi, że ze względu na specyficzne położenie rozwój Mielna jest ograniczony. Jeszcze przed rozpoczęciem procedury oderwania od Gminy Mielno Łaz Zarząd Osiedla Unieście skierował do Rady Miejskiej Mielna wniosek, abyśmy przystąpili do włączenia do Mielna całego sołectwa Łazy. Niestety nie zdążyliśmy zrobić niczego w tym kierunku, bo w międzyczasie polityczną decyzją Łazy znalazły się w Gminie Sianów. Wśród wielu argumentów przeciw oderwaniu Łaz od Gminy Mielno pojawiał się ten o konieczności powiększeniu Mielna, ale nikogo z decydentów w Warszawie to szczególnie nie obchodziło. Pod koniec 2023 wpłynął do Rady kolejny wniosek Zarządu Osiedla Unieście o zapoczątkowanie działań związanych z poszerzeniem miasta o obszar Łaz. Wpłynęło też pismo od mieszkańców i przedsiębiorców z Łaz, którzy chcą powrotu do Gminy Mielno, ale tym razem jako część miasta Mielno. Biorąc to wszystko pod uwagę, nie było innej możliwości niż rozpoczęcie procedury administracyjnego powiększenia Mielna, co jako Radni zgodnie uczyniliśmy. Liczę na to, że nasi mieszkańcy poprą inicjatywę w konsultacjach społecznych i potwierdzą, że to właściwy kierunek rozwoju Mielna i całej Gminy.

Monika Zabłocka, Radna Rady Miejskiej Mielna

Uchwałę w sprawie powiększenia miasta Mielna o sołectwo Łazy Rada podjęła jednogłośnie. Pomimo różnic, jakie często między nami zachodzą, w tej sprawie byliśmy zgodni, bo postrzegamy to jako ogromną szansę dla Mielna, jak i całej Gminy Mielno. Moim zdaniem skoro wszyscy chcemy, aby nasz samorząd się rozwijał, potrzebujemy do tego terenu. Już dziś możemy odczuć, że Mielno osiągnęło punkt rozwoju, w którym przestrzeń zaczyna być odczuwalnie ograniczona. Połączenie miasta z Łazami to wyjątkowy krok w kierunku tworzenia rozległej i zrównoważonej przestrzeni miejskiej. Ten harmonijny związek otworzy nowe możliwości dla mieszkańców i turystów, czerpiących korzyści z rozległych terenów. Dzięki administracyjnemu połączeniu obu obszarów Mielno zyska przestrzeń np. do pełnienia wybranych funkcji miejskich, co już dziś w niektórych przypadkach jest utrudnione, a czasem i niemożliwe. To bardzo dobra decyzja i osobiście cieszy mnie, że w tak ważnych sprawach Rada mówi jednym głosem.

Joanna Sosnowska, Radna Rady Miejskiej Mielna

Pamiętam, że kiedy w 2017 r. Mielno stało się miastem, ważnym argumentem za tym był szybki rozwój miejscowości. Mówiło się też, że utrzymanie rozwoju w przyszłości będzie wymagało zorganizowania do tego większej przestrzeni. Z jednej strony Mielno graniczy z Mielenkiem i zabudowa już w tym momencie jest na tyle płynna, że gdyby nie znaki, pewnie trudno byłoby zauważyć, że mija się dwie oddzielne miejscowości. Czyli tak naprawdę granica Mielna i Mielenka jest tylko umowna. Poza tym Mielenko cały czas się rozbudowuje i nie ma tam miejsca na jakieś spektakularne inwestycje publiczne. Z kolei od południa miasto graniczy ze Strzeżenicami i co prawda jest tam jeszcze trochę niezabudowanego terenu, ale konsekwentnie pojawiają się nowe domy i można przypuszczać, że za jakiś czas zabudowa dotrze do Strzeżenic. W tym przypadku jednak odsuwamy się od morza, a najważniejszym atutem nadmorskiej gminy jest przecież bliskość Bałtyku. Dlatego naturalnym kierunkiem poszerzenia Mielna w tym momencie są Łazy.