Mieleński Jeleń powrócił na swoje miejsce


Jest piękny, dostojny, majestatyczny...

Pierwszego września, w trakcie dedykowanej uroczystości, odsłonięto zrewitalizowany pomnik mieleńskiego jelenia. W wydarzeniu udział brała społeczność Gminy Mielno na czele z Olgą Roszak-Pezałą, Burmistrzem Mielna oraz Tadeuszem Jarząbkiem, Przewodniczącym Rady Miejskiej Mielna. Wśród gości znaleźli się także przedstawiciele zaprzyjaźnionych i partnerskich gmin, m.in. Józef Tobiasz, Wójt Gminy Gródek nad Dunajcem, Marcin Fabisiak, Przewodniczący Rady Gminy Wieliszew, Mateusz Bobek, Burmistrz Międzyzdrojów, Tomasz Frischmann, Burmistrz Oławy, Peter Stano, Starosta Gminy Cierne ze Słowacji.

– Symbol Mielna, symbol wielu pokoleń naszych mieszkańców powrócił jeszcze piękniejszy! Właśnie taki, jaki był pierwotnie. Ogromnie cieszę się, że mogłam wziąć udział  w tym historycznym wydarzeniu. Pomnik w pewnym sensie spaja naszą wspólnotę samorządową. Przecież pewnie każdy z nas ma przy nim zdjęcie, ale takie fotografie mają też nasi rodzice, czy dziadkowie. Jeleń odzyskał dawny blask i zróbmy wszystko, aby służył w niezmienionej formie także kolejnym, przyszłym pokoleniom – mówiła w trakcie uroczystości Olga Roszak-Pezała.

Wydarzenie prowadziła Mirosława Diwyk-Koza, Rzecznik Prasowy Urzędu Miejskiego w Mielnie. W trakcie uroczystości Olga Roszak-Pezała odczytała list mieszkańców Gminy Mielno do przyszłych pokoleń. Z kolei list od seniorów przeczytał Tadeusz Jarząbek. Oba dokumenty wraz z innymi artefaktami (m.in. kopia aktu nadania praw miejskich Mielna, dokumentacja fotograficzna, wycinki z gazet, czy przekazane przez Archiwum Państwowe w Koszalinie kopie historycznych dokumentów z XVIII w. dotyczących Mielna) trafiły do specjalnej kapsuły czasu ukrytej w jednym z elementów rzeźby. Nie udałoby się to bez pomocy Archiwum Państwowego i osobistego zaangażowania Dyrektor Katarzyny Królczyk. Pomoc w zabezpieczeniu materiałów zaoferowała także znana koszalińska firma TEPRO. W uroczystości udział wzięła również funkcjonująca przy Szkole Podstawowej w Sarbinowie dziecięca orkiestra dęta pod batutą Dyrektor Izabeli Wasilewskiej. Muzycy zagwarantowali niepowtarzalny klimat wydarzenia, które stało się dzięki temu jeszcze bardziej podniosłe.

Rewitalizacji pomnika jelenia podjął się znany w regionie rzeźbiarz Romuald Wiśniewski, który odwiedził w tym celu nawet Stany Zjednoczone, gdzie – jak się okazało – znajdują się bliźniacze rzeźby zachowane w niemal niezmienionej od ponad stu lat formie. Dzięki temu i w oparciu o historyczne fotografie artysta przywrócił mieleńskiemu pomnikowi pierwotny wygląd.

Galeria zdjęć