Bezpieczeństwo na plażach - briefing prasowy w Mielnie

– Na plażach priorytetem jest dla nas bezpieczeństwo – zaznaczyła na dzisiejszym briefingu prasowym Olga Roszak-Pezała, Burmistrz Mielna.

To właśnie tematyce bezpieczeństwa na gminnych plażach w trakcie sezonu wakacyjnego 2023 poświęcone było wystąpienie Olgi Roszak-Pezały oraz wieloletniego szefa mieleńskich ratowników, Leszka Pytla.

– Dziś przekazaliśmy naszym ratownikom oraz Informacji Turystycznej w Mielnie kilka tysięcy tzw. opasek niezgubek. To świetna okazja, aby przy okazji porozmawiać o bezpieczeństwie na plażach, o tym, co możemy, a czego nie powinniśmy robić w trakcie plażowania – tłumaczyła Olga Roszak-Pezała.

O nieocenionej przydatności opasek zapewniał Leszek Pytel, który mówił, że praktycznie nie ma dnia, w którym ratownicy nie borykaliby się ze zgubionymi dziećmi na plaży.

– Opaski to ogromne ułatwienie dla nas, ratowników, ponieważ jesteśmy w stanie momentalnie odnaleźć opiekunów dzieci, które właśnie się zgubiły. A dzieje się tak nagminnie, na co wpływ mają oczywiście tłumy, ale też roztargnienie opiekunów, którzy czasami po prostu nie zdają sobie sprawy, jak szybko dziecko może się zgubić na plaży. Zdarza się nawet, że kilkulatek jest w stanie odnaleźć się dobre kilka kilometrów od miejsca, gdzie rodzice, czy dziadkowie widzieli go ostatni raz – podkreślał Leszek Pytel.

W trakcie briefingu tłumaczono także, jak dużym wyzwaniem jest zabezpieczenie ok. 20 km plaż. Szef mieleńskich ratowników przypomniał, że w Gminie Mielno wytyczono 17 kąpielisk, których strzeże aż 80 ratowników. Olga Roszak-Pezała wspominała, że niewiele jest gmin nadmorskich z tak dużą liczbą kąpielisk.

– Gmina Mielno to nie tylko plaże w Mielnie, ale także w Mielenku, Chłopach, Gąskach i Sarbinowie. Każda z tych miejscowości jest ważna i w każdej priorytetem w trakcie sezonu jest dla nas bezpieczeństwa na plażach. Oczywiście im więcej miejscowości, tym więcej kąpielisk, ale im więcej kąpielisk, tym jest bezpieczniej, a na tym nam przecież najbardziej zależy – podsumowała Burmistrz Mielna.

Galeria zdjęć