Nadmorskie samorządy apelują do Premiera

Pojawienie się informacji o planowanym przekazaniu setek milionów złotych górskim samorządom w formie wsparcia dla zamknięcia turystyki zimowej wymagało reakcji nadmorskich gmin, których przedsiębiorcy również nie mogą normalnie funkcjonować, tracąc w ten sposób możliwość zarobkowania.

Według szacunków nadmorski region turystyczny przez decyzje o lockdownie straci w okresie świąteczno-noworocznym przynajmniej 140 mln zł. O zmiany w zapowiedzianych kryteriach pomocy rządowej zaapelował do Premiera Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz.

Wspólnym głosem w tej sprawie w ramach "Koalicji Nadmorskiej" mówi także Gmina Mielno wraz z 12 nadmorskimi samorządami, które podpisały się pod apelem do Premiera o równe traktowanie gmin niezależnie od ich położenia oraz o stworzenie realnych kryteriów pomocowych.

Gmina Mielno zainicjowała też wypracowanie stanowiska w tej sprawie przez Związek Miast i Gmin Morskich, czego efektem jest przygotowany przez organizację apel do Premiera.

- Musimy wykorzystać wszelkie możliwe formy przekazania naszego punktu widzenia do Warszawy, dlatego współdziałamy w tej sprawie z partnerami. Uważamy, że zapowiedziana przez Rząd pomoc finansowa w ramach rekompensaty za zamknięcie branży turystycznej powinna trafić wszędzie tam, gdzie faktycznie problem wystąpił. Turystyka świąteczno-noworoczna nie jest wyłącznie domeną samorządów górskich, ponieważ każdego roku obserwujemy wzrost zainteresowania przyjazdem w tym terminie również nad morze. Do tego dochodzi także zablokowanie turystyki w czasie ferii, podczas których wiele ośrodków w Gminie Mielno praktycznie się zapełniało. To są ogromne straty dla naszych przedsiębiorców, odczuwalne także dla budżetu gminy.  - zaznacza Olga Roszak Pezała, Burmistrz Mielna. 

Nasza inicjatywa została również dostrzeżona przez media: 

artykuł w Gazecie Wyborczej

artykuł w Głosie Koszalińskim

artykuł w Money.pl

artykuł w Polskiej Agencji Prasowej

artykuł w Rzeczpospolitej

artykuł w Gazecie Wyborczej [2]

artykuł w Gazecie Wyborczej [3]

artykuł w MSN.com

artykuł w Naszemiasto.pl