Rozpoczynamy wielką przygodę z koszalińskim archiwum

Oficjalnym podpisaniem porozumienia pomiędzy Archiwum Państwowym w Koszalinie a Gminą Mielno zainicjowano współpracę obu urzędów.

- Płaszczyzn do współpracy jest wiele - mówi Olga Roszak - Pezała, burmistrz Mielna. - Planujemy organizację okolicznościowych wystaw, przedsięwzięć wydawniczych, a także projektów edukacyjnych dla mieszkańców naszej gminy, przede wszystkich tych służących zrozumieniu przeszłości narodu, państwa, czy lokalnej wspólnoty.

Partnerzy mówią wspólnym językiem i duże oczekiwania pokładają m.in. w udziale gminnych szkół i placówek oświatowych w lekcjach archiwalnych, konkursach, wystawach, warsztatach, szkoleniach i konferencjach, jak też organizację zajęć edukacyjnych z zakresu historii i kultury dla mieszkańców Gminy Mielno, w tym dla słuchaczy Uniwersytetu III Wieku funkcjonującego w strukturach Centrum Kultury w Mielnie.
Pierwszy efekt podpisanej deklaracji jeszcze przed tegorocznymi wakacjami.
Trwają przygotowania...

07-07-2021 r.

NADMORSKI KURORT - KIEDYŚ I DZIŚ

Efekty listu intencyjnegoo współpracy pomiędzy Gminą Mielno i Archiwum Państwowym w Koszalinie od dzisiaj można podziwiać na… deptaku w centrum miasta.

Olga Roszak - Pezała, Burmistrz Mielna razem z Katarzyną Królczyk, Dyrektor Archiwum Państwowego w Koszalinie i Anną Ledochowicz, Dyrektor Centrum Kultury w Mielnie zainaugurowały wystawę plenerową pn. „Mielno na Starych Pocztówkach”- zlokalizowaną w samym sercu kurortu.

Ekspozycja została przygotowana wspólnie przez Archiwum Państwowe w Koszalinie oraz Centrum Kultury w Mielnie z okazji jubileuszu 60-lecia działalności Archiwum Państwowego w Koszalinie.

Na 40 tablicach zaprezentowano ponad 100 unikatowych fotografii oraz pocztówek ze zbiorów Archiwum Państwowego w Koszalinie, jak też z prywatnych zasobów mieszkańców Gminy Mielno – Panów: Sebastiana Popiela i Zbigniewa Choińskiego (w większości do tej pory niepublikowanych).

Wystawa wzbogacona została opisami i ciekawostkami z życia przedwojennego kurortu, które opracował znany sympatyk regionu - Pan Krzysztof Urbanowicz. Korzystając z QR-kodów można dotrzeć do niektórych z prezentowanych na pocztówkach lokalizacji i zobaczyć, jak wyglądają one dziś.

Kolekcja pocztówek i fotografii przybliża codzienne życie mieszkańców, najważniejsze i najbardziej rozpoznawalne miejsca oraz budynki na terenie całej gminy Mielno , jak też atmosferę panującą podczas wakacji nad Bałtykiem przeszło 100 lat temu.

- Dzięki wystawie mieszkańcy oraz turyści mogą przenieść się do innej epoki i zobaczyć, jak wyglądały wszystkie miejscowości w naszej gminie – informuje Burmistrz Mielna. – Warto podkreślić, iż także te już dziś nieistniejące, jak np. Czajcze. Ogromie się cieszę ze współpraca z Archiwum daje takie wymierne efekty. Zapraszam na deptak, bo klimat i czar wystawy jest niepowtarzalny.

A dlaczego Czajce już nie istnieją?

Jeśli chcesz się dowiedzieć, odwiedź mieleński deptak. Wystawę będzie można oglądać do końca września br.

Galeria zdjęć