Noc Latarń Morskich 

18.08.2019 r. Noc latarń morskich w Gąskach

Główne atrakcje odbywać się będą przy Latarni w Gąskach. Od godziny 21:00 odbędzie się uroczyste Otwarcie Nocy Latarń Morskich.W poprzednim roku...

W tym roku to teren powstałej 140 lat temu latarni morskiej w Gąskach k. Mielna będzie miejscem głównych obchodów 8. Nocy Latarń Morskich na środkowym wybrzeżu, które odbędą się 18 sierpnia br.

Latarnia w Gąskach została zbudowana zimą 1878 r. Jest wysoka na ponad 50 metrów i jest drugą co do wielkości, po świnoujskiej, latarnią morską w Polsce. Posiada masywne fundamenty, obsadzone na ośmiokątnej podstawie o średnicy 11,3 metra. Światło latarni jest widoczne przy dobrej pogodzie z odleg łości 19,5 mili morskiej, czyli z około 36 kilometrów. Na szczyt prowadzą kręte schody.

W Gąskach zorganizowany zostanie piknik „Latarnika” z konkursami i grami dla uczestników. Zaplanowano również szanty. Od godz. 21 do północy 18 sierpnia wejście do latarni w Gąskach będzie bezpłatne. To jedyna taka okazja w roku. Zwiedzający będą mieć możliwość nie tylko podziwiania widoków, ale i obserwacji pracy urządzeń nawigacyjnych.