MLA 2021PRZYSTAŃ. KULTURA!
czyli Mieleńskie Lato Artystyczne 2021

Centrum Kultury w Mielnie przygotowało kalendarz wydarzeń na sezon wakacyjny. Pomimo obostrzeń udało nam się zaplanować ponad 30 wydarzeń artystyczno-kulturalnych. Zapraszamy do udziału w nich wszystkich mieszkańców oraz turystów. Przedstawiamy Mieleńskie Lato Artystyczne, czyli… kulturę w słonecznym wydaniu!

W harmonogramie znajdą dla siebie coś zarówno miłośnicy aktywnego wypoczynku, jak i fani dobrej muzyki na żywo. Wszystkie wydarzenia odbędą się zgodnie z obowiązującymi wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Dwa wydarzenia są już za nami. Podczas długiego weekendu czerwcowego deptak przy ul. Kościuszki w Mielnie opanował OGÓLNOPOLSKI ZLOT ZABYTKOWYCH CITROENÓW. Łącznie pojawiło się niemal 100 unikalnych maszyn z różnych epok. Dzień po Zlocie w Mielnie odbył się natomiast BAŁTYCKI TOUR NORDIC WALKING. Udział w zawodach na dystansie 5 km i 10 km wzięli udział amatorzy, średnio zaawansowani oraz zawodowcy.

Teren naprzeciwko siedziby Centrum Kultury, czyli działka przy starym kasynie (ul. B. Chrobrego 38) w tym roku przejdzie prawdziwą metamorfozę i zamieni się w PRZYSTAŃ. KULTURA, czyli całkowicie nowe miejsce na kulturalnej mapie Mielna.

Cały teren zostanie zagospodarowany, ustawione będą ławki i inne elementy małej architektury oraz namiot, który w zależności od obowiązujących obostrzeń pomieści nawet 600 osób. To właśnie tam organizowane będą największe imprezy, występy kabaretowe i koncerty z muzyką na żywo. Gwiazdami nadchodzącego Mieleńskiego Lata Artystycznego będą m.in.: Kabaret Czesuaf (10.07.2021 r.), IRA (16.07.2021 r.), Łąki Łan (30.07.2021 r.), Zeppelinians – Tribute Band (10.07.2021 r.).

IRA

Kabaret Czesuaf

Łąki Łan

Kulminacyjnym wydarzeniem tego lata będzie HIPPIEZA FESTIWAL MUZYKI I SZTUKI. To kilkudniowe wydarzenie muzyczno–artystyczne dla którego inspiracją stał się I Ogólnopolski Zlot Hipisów, który odbył się w 1968 roku właśnie w Mielnie, a udział w nim wzięła m.in. znana polska artystka Kora. Powstał więc pomysł na zorganizowanie wydarzenia osadzonego w klimacie lat 60tych i 70tych. Powracająca w muzyce, modzie i stylu moda na klimat hippie zainspirowała Centrum Kultury w Mielnie do stworzenia odrębnego wydarzenia.
To dwudniowe wydarzenie z udziałem najbardziej rozpoznawalnych w Polsce artystów. Na jednej scenie zagrają Terrific Sunday, Michał Szczygieł, Kwiat Jabłoni, Ania Dąbrowska, Tomasz Organek. Impreza odbędzie się na Przystań. Kultura w dniach 13 -14.08.2021. Bilety w cenie 59 zł/dzień można kupić już na www.eventim.pl

Michał Szczygieł


Ania Dąbrowska

Tomasz Organek

Kwiat Jabłoni


STREFA AKTYWNEGO PLAŻINGU to kolejna propozycja na wakacje w Gminie Mielno. Ten autorski projekt Centrum Kultury w Mielnie, skupia się na ulubionym miejscu każdego turysty odwiedzającego Gminę, czyli na plaży. Chcąc organizować różnego rodzaju aktywności dla turystów w ciągu dnia, nie możemy zakładać, że wygramy z główną atrakcją Mielna, czyli plażą. Dlatego przenosimy się na nią, tworząc strefy aktywnego plażingu. To miejsca w których przez cały dzień odbywać się będą animacje dla dzieci ale też dla całych rodzin, zajęcia zumby, jogi, pilates. Nie zabraknie również piłki plażowej i innych rozgrywek sportowych a także umilającej pobyt na plaży muzyki. Wieczorami planujemy również organizacje bardzo modnej zabawy z proszkami holi.

Podczas Finału Strefy Aktywnego Plażingu (22.08.2021 r.) na plaży w Mielnie przygotowane zostaną dodatkowe atrakcje m. in. pokaz ratownictwa wodnego, zawody sportowe, pokaz fajerwerków oraz koncert.

Po raz drugi na Jamnie odbędzie się wyjątkowa impreza wodniacka. To już druga edycja wydarzenia pod tytułem GALA ŻAGLI. Przez cały dzień w regatach o puchar Burmistrza Mielna mierzyć się będą ze sobą żeglarze z całego regionu. Wieczorem zapraszamy na widowiskową paradę jachtów a na jednym z nich zespół szantowy Stara Kuźnia da koncert z jeziora. Na zakończenie imprezy odbędzie się pokaz sztucznych ogni.

Tradycyjnie przez całe lato w kościołach w Mielnie i Sarbinowie odbędzie się cykl koncertów pod wspólną nazwą MIELEŃSKIE WIECZORY ORGANOWE. Dzięki współpracy z filharmonią Koszalińską podczas Międzynarodowego Festiwalu Organowego, co roku możemy gościć najlepszych artystów z całego świata. Dokładne terminy koncertów uzależnione są od harmonogramu układanego obecnie przez Filharmonię Koszalińską.

SKARBNICA WIOSKI RYBACKIEJ W CHŁOPACH to miejsce z ogromnym potencjałem, które integruje mieszkańców oraz turystów. Lokalizacja ta ma stać się głównym punktem spotkań dla obu grup, dlatego na placu przy Skarbnicy zostaną zorganizowane wydarzenia, nawiązujące tematyką do tradycji związanych z Bałtykiem oraz rękodziełem. Najważniejszym z nich będzie wystawa "BAŁTYCKI BURSZTYN" ze zbiorów Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Będzie to pierwsza i największa wystawa bursztynu w naszym regionie. Ekspozycji towarzyszyć będą warsztaty średniowiecznej obróbki bursztynu. Wystawa będzie połączona ze stałą ekspozycją w Skarbnicy, dlatego w jednym czasie i w jednym miejscu będzie można poznać bałtycki bursztyn oraz historię rybactwa.

KINO NA LEŻAKACH to stały element Mieleńskiego Lata Artystycznego. Wydarzenia w miarę możliwości powróci w tym roku do tradycyjnej formy – w zeszłym roku z powodu obostrzeń widzowie nie oglądali filmów z leżaków, lecz z własnych aut.

We wrześniu zapraszamy wszystkich miłośników dwóch kółek do wzięcia udziału w RAJDZIE ROWEROWYM #WszystkieDrogiProwadząNadMorze organizowanym na trasie pięknej trasy rowerowej Velo Baltica. Imprezę planujemy zorganizować wspólnie z Ustroniem Morskim i Kołobrzegiem a na trasie na uczestników będą czekać specjalne zadania w ramach gry miejskiej. To impreza idealna na pierwszy jesienny weekend na sportowo i wspólną zabawę dla całych rodzin.