Wielka Gala Jubileuszowa z okazji 50-lecia Gminy Mielno 

Rok 2023 jest szczególny dla naszej lokalnej wspólnoty i jednostki samorządu terytorialnego. To rok w którym świętujemy 50 lat istnienia Gminy Mielno. Obchodom - przez pół roku - towarzyszyło mnóstwo spotkań, eventów, wydarzeń artystycznych i sportowych. W grudniu przyszedł czas na wyjątkową i sentymentalną podróż w czasie - na galę - na którą zaprosiliśmy przyjaciół.

Jubileuszu czar…

Finał obchodów półwiecza Naszej Małej Ojczyzny był nie tylko wyjątkową okazją do wspomnień, spotkań, rozmów, ale także do międzypokoleniowej integracji.Sentymentalna podroż przez pięć dekad pełna była wzruszeń. Tym bardziej, że gościę byli wyjątkowi. Bo…na galę zaproszono osoby związane z gminą Mielno w latach 1973 – 2023 , i to te najbardziej zasłużone, które tworzyły historię tego miejsca. Na widowni zasiedli więc radni gminni i powiatowi wszystkich kadencji, sołtysi, społecznicy, przedstawiciele lokalnych organizacji pozarządowych, lokalni liderzy i działacze, wieloletni pracownicy Urzędu Miejskiegoi jednostek organizacyjnych, przedstawiciele oświaty, służby zdrowia, kultury i sportu, Straży Pożarnej, Policji i Straży Miejskiej, WOPR-u, księża sprawujący posługę w parafiach na tym terenie, lokalni przedsiębiorcy, hotelarze ale też przyjaciele i sympatycy nadmorskiego kurortu.

Zaproszeni w barwnych wstąpieniach opowiadali o dobrych ludziach i dobrych czasach spędzonych w tym miejscu. Dziękowano włodarzom, a włodarze dziękowali swoim poprzednikom i współpracownikom. Gratulowano mieszkańcom, a ci dumni w ciepłych słowach opisywali skąd pochodzą, i jak mocno związani są ze swoja Małą Ojczyzną.

Sentymentalną podróż w czasie dopełnili swoim muzycznym show artyści – znany śpiewak operowy Marek Torzewski oraz utalentowana młoda skrzypaczka Sandra Cygan.

Trochę historii…

29 listopada 1972 roku Sejm uchwalił ustawę O utworzeniu gmin i zmianie ustawy o radach narodowych. Na mocy uchwały Wojewódzkiej Rady Narodowej w Koszalinie z dniem 1 stycznia 1973 roku powołano gminę Mielno. Ciekawostką jest fakt, że tym razem utworzono gminę obejmującą wąski pas wzdłuż wybrzeża bałtyckiego. Do tej pory gminy lub gromadzkie rady narodowe miały układ terytorialny „południkowy”. Powołanie gromady Mielno w 1962 roku było zaczątkiem tworzenie jednostki terytorialnej położonej „równoleżnikowo”. W skład gminy Mielno z siedzibą Gminnej Rady Narodowej w Mielnie weszły obszary sołectw: Chłopy, Mielenko, Mielno, Sarbinowo. Była to zatem początkowo niewielka gmina. Dopiero od 1976 roku jej obszar zmienił się dochodząc do współczesnego kształtu. W tymże roku do gminy włączono obszar sołectwa Gąski z gminy Dobrzyca oraz obszar wsi Łazy z gminy Sianów.

Ale ostatnie 50 lat to czas bardzo wielu inwestycji w infrastrukturę drogową, rowerową, publiczną, kanalizacyjno - ściekową, oświetleniową, edukacyjną, proekologiczną, turystyczną, rekreacyjną, sportową, prozdrowotną, energetyczną, socjalną, informatyczną. Zbudowaliśmy wyjątkowe miejsce do życia i pracy dla kilku pokoleń mieszkańców Pomorza Środkowego. Gminę, która przez pięć dekad urosła do rangi perły turystycznej i to nie tylko Pomorza Zachodniego. Postawiliśmy na wykreowanie marki miejsca. I oczywiście nie byłoby to możliwe gdybyśmy nie współdziałali w symbiozie z naszymi mieszkańcami i lokalnymi przedsiębiorcami, którzy od lat inwestują swój czas i finanse w zaspokajanie potrzeb coraz bardziej wymagających turystów i gości. A gdy - jeszcze w ubiegłym wieku - zbudowaliśmy placówki edukacji i służby zdrowia, administracji publicznej, czy najważniejszą sieć dróg, kolejno zainwestowaliśmy w oczyszczalnię ścieków, atrakcyjne promenady, bezpieczne dojścia do plaży, ochronę krajobrazu i brzegu morskiego. Czas wymusił na nas podnoszenie poprzeczki i ciągłą dywersyfikację strategii rozwoju gminy. I tak postawiliśmy na rekreację, aktywny wypoczynek, turystykę rowerową, morsowanie, oferty na niepogodę, wydłużenie sezonu, jak też na bezpieczeństwo na plaży i w wodzie podczas wysokiego sezonu. Do tego dodaliśmy piękno i niepowtarzalny urok wszystkich naszych nadmorskich miejscowości. I tak w sąsiedztwie Bałtyku powstało morze rozmaitych inwestycji, z których każda była ważna i społecznie istotna, bo wymagała pracy, pomysłu i zaangażowania wielu ludzi.

Włodarze którzy w latach 1973- 2023 kierowali naszą gminą:

  • Henryk Pondo
  • Jerzy Pietrzak
  • Ryszard Cichoński
  • Józef Roszak
  • Eugeniusz Chojnacki
  • Zbigniew Choiński
  • Bronisław Bujniewicz
  • Stanisław Gawłowski
  • Olga Roszak – Pezała

Minuta ciszy dla…

Lista osób zasłużonych dla rozwoju tego regionu, i to na wielu płaszczyznach jest długa. Niestety wielu z nich nie ma już dzisiaj z nami. Minutą ciszy uczczono pamięć o wielkich nieobecnych. Na wzruszającej prezentacji pokazały się znane twarze, a wśród nich: Ginter Marks, Leon Roszkowski, Ewa Drążkowska, Dorota Dąbek, Janek Czajkowski, Hilary Kubsch, Maria Bogusławska, Florian Juszkiewicz, Bożena Mas, Krystyna Laszczka, ks. Franciszek Pacholski, Jan Kowalczyk, Kazimiera Przepiórka, Nina Stańczyk, Anna Stańczak, Hipolit Stańczak, Wiesława Lorenc, Zdzisław Zawidzki, Józef Snoch, Wanda Kwiatkowska, Bogumiła Medyńska, ks. Stanisław Wojnar.

W holu królowały wystawy…

Wystawa prac uczestników sekcji fotograficznej działającej przy Centrum Kultury w Mielnie

Grupa twórców - amatorów fotografii pracuje i rozwija swoje umiejętności w CKM pod okiem dwóch prowadzących: Marcina Torbińskiego i Marty Adamczak. Dzięki tej współpracy uczestnicy - będący mieszkańcami Gminy Mielno - mają szansę poznać przeróżne tematy i sposoby fotografowania. I tak wiedza dotyka fotografii pejzażowej, ulicznej reklamowej, studyjnej a nawet świata dawnych technik fotograficznych i eksperymentów z uzyskiwaniem obrazów.

Wystawa jubileuszowa zaprezentowała starannie wybrane zdjęcia, które fotografowie zrealizowali na przestrzeni kilku lat. Ideą w tak doniosłym dniu było ukazanie rozmaitych obliczy gminy - od nadmorskich pejzaży i krajobrazów, poprzez fotografię społeczną lokalnej ludności, aż po zdjęcia reportażowe z imprez odbywających się przez tutaj przez cały rok. Na wystawie zaprezentowano 36 zdjęć 9 autorów.

Autorzy zdjęć: Leszek Jobda, Dawid Karczewski, Marzena Kutwin, Grzegorz Lawrenc, Maria Pelc, Małgorzata Pietras, Beata Pyć, Agnieszka Stępniewska, Natalia Zalewska.

Wystawa Archiwum Państwowego z Koszalina

Wyjątkowym prezentem o unikatowej wartości była okolicznościowa wystawa przygotowana przez naszego wieloletniego Partnera - Archiwum Państwowe w Koszalinie. I tak w gablotach archiwiści zaprezentowali m.in. kilkanaście oryginalnych ksiąg zawierających materiały archiwalne dotyczące Mielna, wytworzone przed 1945 rokiem (najstarsze materiały z 1709 r.) oraz kilka jednostek archiwalnych z materiałami dotyczącymi Mielna w latach 50., 60. i 70. XX wieku. Zespoły archiwalne, które zostały wykorzystane przy przygotowaniu materiałów do wystawy dedykowanej 50.leciu istnienia Gminy Mielno: niemieckie: Sąd Obwodowy w Koszalinie (Amtsgericht Köslin), Urząd Stanu Cywilnego Mielno (Standesamt Groβ Möllen), Rejencja Koszalińska (Regierung Köslin), Akta miasta Koszalina (Magistrat Köslin)oraz polskie: Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Mścicach, Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Mielnie, Urząd Gminy Mielno, Gminna Rada Narodowa w Mielnie

Słowo od Burmistrza Mielna, Olgi Roszak-Pezały

Nie byłoby dzisiaj tego jubileuszu i tych pięknych wspomnień gdyby nie ludzie. To właśnie oni przez pięć dekad stworzyli to miejsce takim jakim dzisiaj go postrzegamy. To ich praca dała rewelacyjne efekty. To wreszcie ich zaangażowanie czuje się w dużych i małych rzeczach, projektach, przedsięwzięciach.

Jestem dumna, że stałam się częścią tej historii i że kreuję ją razem z Wami. I to w dużej mierze właśnie dzięki Waszemu zaufaniu, bo jako samorządowiec mam zaszczyt współtworzyć wizerunek turystycznej perły nad Bałtykiem czyli i mojej, i Waszej, i naszej Gminy Mielno. 

Dziękuję ludziom którzy potrafili wyciągać pomocną dłoń w walce o lepsze jutro, ale też tym co poprawiali i krytykowali. Jestem pewna, że każdy z mieszkańców Gminy Mielno zasługuje na wyjątkowe miejsce napisane złotą czcionką w historii naszej Małej Ojczyzny. Wiem, też że mnóstwo jeszcze wyzwań i dokonań przed nami. Ale wiem, również że nie byłoby to wszystko możliwe gdyby nie stabilne fundamenty zbudowane przez aktywnych społeczników, nowoczesnych przedsiębiorców, ambitnych mieszkańców, czy kreatywnych urzędników i wizjonerów.

Życzę Państwu siły aby dalej rozwijać to miejsce, wytrwałości aby kultywować jego tradycje, wiary, że zawsze warto sięgać szczytów i zdrowia aby tego dokonać.

Udostępniamy Państwu duży katalog zdjęć z wydarzenia, który dostępny jest TUTAJ. Możecie fotografie pobierać, wywoływać itd.