Mielenko

Jest to malownicza nadmorska wieś bezpośrednio sąsiadująca z Mielnem, jednak jej sielski charakter znacznie odróżnia ją od pobliskiego kurortu. Mielenko to idealne miejsce na wypoczynek dla osób szukających cichej, lecz atrakcyjnej miejscowości nadmorskiej. Jest to miejscowość o niezwykłej historii, już około 2500 lat p.n.e. w młodszej epoce kamienia znajdowała się tu osada ludzka. Odnaleziono tu także cmentarzysko datowane na ok. 1700 lat p.n.e. Interesujący się historią turyści mogą także podziwiać chałupy i budynki gospodarcze o konstrukcji szachulcowej, pochodzące głównie z XIX wieku.
Uwagę turystów z pewnością zwrócą walory przyrodnicze. Szeroka, drobnoziarnista plaża, malownicze widoki, piękna aleja lip prowadząca do Mielna oraz niemal niespotykane w Polsce drzewa leszczyny tureckiej przy drodze do Chłopów i Sarbinowa dopełniają piękna tutejszego klimatu. Drzewa te mają ponad sto lat i pokryte są rzadkimi porostami, które żyją tylko w bardzo czystym środowisku. Na wczasowiczów czekają gospodarstwa agroturystyczne, które już od lat cieszą się uznaniem gości z Polski i z zagranicy.
W porównaniu do innych nadbałtyckich miejscowości Mielenko nie jest jeszcze zatłoczone, to duży atut dla osób, które chciałyby spędzić wakacje w ciszy i spokoju, nie odmawiając sobie jednak możliwości skorzystania z wszelkich nadmorskich atrakcji.