Korzystając z dofinansowania  w ramach działania 2.1 "Kompleksowe przedsięwzięcia z zakresu gospodarki odpadami  ze szczególnym uwzględnieniem odpadów niebezpiecznych” priorytet II Gospodarka odpadami i ochrona powierzchni ziemi Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko  2007 – 2013, w ramach projektu: Rekultywacja składowisk odpadów komunalnych na terenie Związku Miast i Gmin  Dorzecza Parsęty poddane zostało rekultywacji wysypisko odpadów przy ul. Ogrodowej w Mielnie.

Na składowisku odpadów, które czynne było do 1997r., zdeponowano ponad 100 000 m3 odpadów komunalnych.  Przez długie lata nikt nie podejrzewał, że to "wyklęte” miejsce odstraszające widokiem i też zapachem – mimo, iż usytuowane około 300 m od brzegu jeziora Jamno -  mogłoby zyskać miano atrakcji turystycznej.

A jednak… dziś zachwyca! I niebawem będzie jeszcze bardziej efektowne …

Przeprowadzone prace rekultywacyjne nadały odpowiednie ukształtowanie terenu, utworzyły trwałą warstwę roślinną, dzięki czemu byłe składowisko nabrało charakteru terenu zielonego.

Odzyskane w ten sposób miejsce stało się atrakcyjne po pierwsze: edukacyjnie – stanęły tam liczne tablice informacyjne zawierające ciekawe informacje dotyczące składowania i rozkładu odpadów o różnym charakterze; po drugie przyrodniczo – na terenie od strony zachodniej  mieści się niewielki las, w którym rosną pomniki przyrody i po trzecie - krajobrazowo - rozpościera się stamtąd wspaniała panorama na jezioro Jamno.

Już w październiku br. rusza kolejny etap tj. nasadzenie ponad 200 drzew.

II ETAP PRAC NA WYSYPISKU

- nasadzenie drzew:

  • brzoza brodawkowata - 60 szt. z zamontowaniem zabezpieczeń przed zwierzyną oraz wichurą
  • wierzba biała - 77 szt. z zamontowaniem zabezpieczeń przed zwierzyną oraz przed wichurą
  • klon czerwony - 67 szt. z zamontowaniem zabezpieczeń przed zwierzyną oraz przed wichurą


- zabezpieczenie konstrukcyjne drzew poprzez zamontowanie trzy-palikowego rusztu,

- zabezpieczenie osłonowe drzew poprzez wykonanie bio-degradowalnej otoczki z faszyny gałęziowej,

- oznakowanie tabliczkami znamionowymi każdego drzewka z treścią: rodzaju przedmiotowego drzewka, daty posadzenia , szacunkowych rozmiarów które może osiągnąć drzewko.


Realizacja – październik 2015