Sukcesy Gminy Mielno

6 września 2017 roku, podczas XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy rozdane zostały nagrody Gospodarny Samorząd 2017. Jest to ranking przygotowany przez ekspertów Centrum Gospodarczego im. Mikołaja Kopernika, Instytutu Studiów Wschodnich oraz organizatora Forum Ekonomicznego w Krynicy. Gmina Mielno zajęła w nim czwarte miejsce w kategorii Gospodarny Samorząd (gminy wiejskie) oraz wyróżnienie w rankingu Obywatelski Samorząd (gminy wiejskie).
Wyróżnienia odebrała osobiście Burmistrz Mielna Olga Roszak – Pezała. więcej

wyniki rankingu


Ranking "Gospodarny Samorząd 2017" koncentruje się na ocenie rozwoju gospodarczego gmin, a jego celem  jest nagradzanie osiągnięć włodarzy gmin na tym polu.
Niezależnie od sukcesów w rozwijaniu lokalnej gospodarki laureaci rankingu muszą utrzymywać zdrowy budżet. Zasadą jest rozpatrywanie osiągnięć samorządów z trzech ostatnich lat 2014 -2016 (w odniesieniu do 2013). Ranking przebiegał w II etapach.
W pierwszym etapie na podstawie informacji finansowych wybrane zostały gminy, do których trafiła ankieta. Zawierała ona 18 pytań, z czego 8 dotyczyło 2. etapu rankingu. Oceniano między innymi: dochody własne do dochodów ogółem, dochody własne na mieszkańca, nadwyżkę bieżącą do wydatków bieżących, inwestycje do dochodów, zadłużenie do dochodów, wpływy z PIT i CIT, wpływy z podatku od nieruchomości, wydatki na transport i gospodarkę mieszkaniową.
W drugim etapie analizowano gminy na podstawie danych finansowych oraz odpowiedzi uzyskanych w ankietach. Swoje punkty mogła także przyznać Kapituła Rankingu. W ankiecie pytano między innymi o: preferencje podatkowe dla biznesu, plan zagospodarowania przestrzennego, projekty PPP, czy wydatki na promocje gminy. Nagrody zostały przyznane w kategorii:
- miasta na prawach powiatu,
- gminy miejskiej i miejsko-wiejskie,
- gminy wiejskie.

Wyróżnienie "Obywatelski Samorząd 2017" to wyróżnienie dla samorządów, które najlepiej współpracują z mieszkańcami. W pierwszym etapie na podstawie informacji finansowych wybrane zostały gminy, do których trafiła ankieta. Zawierała ona 18 pytań, z czego 10 dotyczyło wyróżnienia. Oceniano między innymi: dochody własne do dochodów ogółem, dochody własne na mieszkańca, nadwyżkę bieżącą do wydatków bieżących, inwestycje do dochodów, zadłużenie do dochodów, wpływy z PIT i CIT, wpływy z podatku od nieruchomości, wydatki na transport i gospodarkę mieszkaniową.
W drugim etapie analizowano gminy na podstawie danych finansowych oraz odpowiedzi uzyskanych w ankietach. Swoje punkty mogła także przyznać Kapituła Rankingu. W ankiecie pytano o: wydatki na realizację kontraktów z organizacjami pozarządowymi, budżet partycypacyjny, dostosowania urzędu dla osób niepełnosprawnych, liczbę Hot Spotów udostępnionych przez Urząd, a także oto czy gmina dysponuje SMS-owym systemem informacji, ostrzeżeń, czy na terenie gminy działa elektroniczny system informacji przestrzennej. Nagrody zostały przyznane w kategorii:
- miasta na prawach powiatu,
- gminy miejsko wiejskie,
- gminy wiejskie.

Nagrody laureatom wręczone zostały na uroczystej Gali w Krynicy, a wręczali je: Wicepremier Piotr Gliński, Wiceminister Rozwoju Jerzy Kwieciński, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska oraz Rafał Petsch Dyrektor Zarządzający Banku Pekao SA i Andrzej Porawski Dyrektor Biura Związku Miast Polskich.

Laureaci wyróżnień "Obywatelski Samorząd 2017"

  • miasta na prawach powiatu: Katowice
  • gminy miejskie i miejsko-wiejskie: Karpacz
  • gminy wiejskie: Mielno

Laureaci głównej nagrody "Gospodarny Samorząd 2017"

  • miasta na prawach powiatu: I miejsce Gdańsk
  • gminy miejskie i miejsko-wiejskie: I miejsce Stalowa Wola
  • gminy wiejskie: IV miejsce Mielno

Mielno - liderem w realizacji programów zdrowotnych

"Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy" wyróżnia najaktywniejsze samorządy, które z największym zaangażowaniem i uwzględniając najnowsze osiągnięcia medycyny realizują projekty zdrowotne w zakresie profilaktyki grypy. W tym roku tytuły Samorządowego Lidera przyznano aż 33 jednostkom samorządu terytorialnego.
Gmina Mielno znalazła się wśród nagrodzonych liderów.
14 września w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie statuetek za walkę z grypą.