Decyzją Ministra Edukacji Narodowej od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. W tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Decyzja ta wynika z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.Typowe objawy infekcji nowym szczepem koronawirusa obejmują:

 • gorączkę,
 • kaszel,
 • duszność i trudności w oddychaniu.

W cięższych przypadkach infekcja może powodować zapalenie płuc, ciężką ostrą niewydolność oddechową, niewydolność nerek, a nawet śmierć.

W badania RTG klatki piersiowej widoczne są typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Okres wylęgania choroby, czyli czas od wniknięcia wirusów do organizmu a pierwszymi objawami, trwa 5-6 dni. Pierwsze objawy zakażenia koronawirusami są podobne do objawów grypy. Dopiero po kolejnych mniej więcej 4 dniach występują pełne symptomy choroby.

Koronawirus jak się chronić?

Obecnie nie ma dostępnych szczepionek zapobiegających zakażeniu koronawirusem, ani skutecznego leku. Aby zmniejszyć ryzyko infekcji i zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa należy:

 • unikać bliskiego kontaktu z osobami wykazującymi objawy chorób układu oddechowego, takie jak kaszel i kichanie;
 • przestrzegać samemu i uczyć innych tzw. „etykiety kaszlu” czyli zasłaniania w trakcie kaszlu czy kichania nosa i ust, najlepiej chusteczką jednorazową lub przedramieniem;
 • często myć ręce wodą z mydłem przez co najmniej 20 sekund;
 • używać do dodatkowej higieny rąk żel antybakteryjny lub chusteczki jednorazowe z dodatkiem alkoholu;
 • unikać dotykania oczu, nosa lub ust rękami;
 • unikać dzielenia się jedzeniem, piciem i naczyniami;
 • zostać w domu, gdy jest się chorym, np. gdy występują objawy podobne do przeziębienia;
 • regularnie czyścić i dezynfekować używane przedmioty i powierzchnie;
 • przed podróżą w tereny występowania zakażeń wirusem 2019-nCoV sprawdzić informacje na stronie WHO lub skonsultować się z lekarzem medycyny podróży.

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował zalecenia dla osób, które w ciągu ostatnich 14 dni były w północnych Włoszech. Jeśli zaobserwują one u siebie objawy takie jak gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, powinny bezzwłocznie zadzwonić do sanepidu lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego.

Osobom, które nie zaobserwowały u siebie niepokojących objawów, GIS radzi kontrolować swój stan zdrowia przez kolejne 14 dni. Oznacza to, że powinny one codziennie mierzyć temperaturę ciała oraz zwrócić uwagę na ewentualne złe samopoczucie, bóle mięśniowe czy kaszel.

Jeżeli po 2 tygodniach takiej samoobserwacji nie wystąpią żadne objawy, można zakończyć kontrolę. Jeśli jednak objawy się pojawią, należy zawiadomić sanepid lub zgłosić się do oddziału zakaźnego.

Główny Inspektorat Sanitarny podkreśla, że obecnie nie ma uzasadnienia dla obejmowania kwarantanną osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawiania im udziału w zajęciach szkolnych czy zamykania szkół.

Niezbędne jest za to przestrzeganie zasad higieny, zwłaszcza częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości - np. podczas podróży - ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.