Mielno

Stolica gminy, leży 12 km od Koszalina. W sezonie letnim do Mielna można dostać się  z Koszalina szynobusem Przewozów Regionalnych, a także statkiem Koszałek, autobusami PKS, które kursują dalej, przez Mielenko i Chłopy do Sarbinowa i Gąsek, prywatnymi busami oraz własnymi środkami lokomocji. Z Koszalina można także dojechać ścieżką rowerową. Przez Mielno wiedzie szereg ścieżek rowerowych w tym przez Mielenko do Chłopów i Sarbinowa wyznaczonym szlakiem turystycznym przez przywydmowy las iglasto – liściasty. 

Największą atrakcją Mielna jest czysta, strzeżona  plaża, wokół której znajdują się kawiarnie, restauracje, smażalnie ryb oraz inne punkty gastronomiczne i handlowe. Wzdłuż plaży można spacerować promenadą spacerową. Bezpieczny zjazd z niej umożliwia łatwiejszy dostęp do plaży osobom z wózkami oraz niepełnosprawnym.

W Mielnie pojawił się pomnik jelenia - odlew stanął na skwerku przed Urzędem Miejskim. O jelenia dopytują się turyści, jest sympatycznym akcentem tej miejscowości, często uwiecznianym na pamiątkowych fotografiach. Choć ostatnio stale dewastowany, dalej budzi duże zainteresowanie. 

Część Mielna i Łazy od strony południowej mają dostęp do jeziora Jamno. W Mielnie znajduje się najstarszy na środkowym wybrzeżu Bałtyku Klub Morski "Tramp”, który istnieje już blisko 60 lat. Na przystani żeglarskiej KM "Tramp” przy 140-metrowym pomoście funkcjonuje wypożyczalnia jachtów, kajaków i rowerów wodnych. Stąd stateczkiem wycieczkowym "Mila” można wyruszyć w rejs po jeziorze. 

Na mniej pogodne dni wczasowicze mają do dyspozycji pełnowymiarową halę sportową i kryte baseny. W centrum Mielna, na deptaku przy ul. Kościuszki można odpocząć i ochłodzić się przy fontannie, można zabrać głos w bodaj jedynym w Europie Hyde Parku, wzorowanym na londyńskim pomyśle manifestowania wolności myśli i słowa. 

Można również odwiedzić średniowieczny gródek strażniczy otoczony fosą, który znajduje się na trasie z ul. Kościelnej do morza. Cennym zabytkiem jest kościół parafialny p.w. Przemienienia Pańskiego, przy ul. Kościelnej. Obiekt pochodzi z XV wieku i ma niepowtarzalny klimat. We wciąż nowocześniejącym Mielnie nadal można znaleźć dobrze utrzymane budynki pochodzące z początku XX wieku.





Osiedle Unieście


To wymarzone miejsce dla rodzin z dziećmi. Czyste, szerokie plaże, morski klimat i wspaniała atmosfera, to podstawowe walory, które sprawią, że już zawsze będziesz chciał/a tu wrócić. Doskonałe położenie – na mierzei, pomiędzy morzem a jeziorem Jamno, naturalne i dzikie wydmy, czyste lasy i ciekawe ścieżki rowerowe przyczyniają się do wyjątkowości tego miejsca.       

Największą atrakcją Unieścia jest legendarna już, przystań rybacka, gdzie można podziwiać pracę rybaków morskich. Można zobaczyć tutaj wpływające i wypływające kutry, pracę przy sieciach oraz wszystko co towarzyszy tej ciężkiej i niebezpiecznej pracy. Warto też kupić świeże ryby, prosto z morza lub wędzone, które są chlubą tej miejscowości.

Tuż obok przystani zbudowano molo spacerowe (jedyne w całej gminie), do którego mogą przybijać statki wycieczkowe lub kutry zabierające ochotników na połowy wędkarskie np. dorsza.

W Unieściu w Kościele pw. Matki Bożej Gwiazdy Morza (ul. Morska) znajduje się drewniana figurka Maryi tronującej. Rzeźba ta jest wzorowana na XII-wiecznej figurze Marii Tronującej z klasztoru w Montserrat w górach Katalonii.

Obowiązkowym punktem każdego turysty jest spacer nad Kanał Jamneński. Stwarza on idealne warunki do żeglowania i wypoczynku, gdyż łączy Morze Bałtyckie z Jeziorem Jamno Umożliwia to z jednej strony leżakowanie na plaży i korzystanie z jej uroków, z drugiej jest rajem dla wędkarzy oraz osób uprawiających sporty wodne na jeziorze.

Tuż przed kanałem po prawej stronie jadąc w kierunku Łaz widać wielki hangar z czerwonej cegły. Obiekt został wybudowany przed wojną i służył jako baza wodnosamolotów typu Heinkel i Dornier z okresu II Wojny Światowej należących do istniejącej tam jednostki wojskowej. Zachował się w tym miejscu szeroki zjazd, po którym samoloty były wodowane na Jezioro Jamno. Z tego miejsca rozciąga się przepiękny widok na całe jezioro, a na horyzoncie widać Koszalin.

Znajduje się tutaj również przystań tramwaju wodnego "Koszałek”, którym możemy przeprawić się na drugi brzeg jeziora do miejscowości Jamno. Jest to statek nowoczesny, komfortowy, zaprojektowany według wszelkich europejskich norm bezpieczeństwa, przystosowany dla osób na wózkach inwalidzkich oraz z miejscami na rowery. Jamno kryje w sobie wiele tajemnic, a wśród starszych mieszkańców do dziś krążą opowieści o zasypanych piaskiem podziemnych korytarzach łączących dawne tereny wojskowe z centrum miejscowości.

Na odcinku około jednego kilometra za Kanałem Jamieńskim w kierunku Łaz usytuowana jest plaża naturystów, którzy spotykają się tam od wielu lat. W tej okolicy znajdują się też stanowiska mikołajka nadmorskiego. Jest to bardzo piękna roślina, która znajduje się pod ochroną i nie można jej zrywać.