Projekt Gminy Mielno pod nazwą „Modernizacja energetyczna obiektów użyteczności publicznej w Gminie Mielno” otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania RPZP.02.05.00 Modernizacja energetyczna obiektów użyteczności publicznej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020 w wysokości 739.3181,55 zł. Całkowity koszt realizacji projektu to 869.7860,66 zł.

W ramach tego projektu zostaną poddane modernizacji energetycznej budynki Szkoły Podstawowej w Mielnie (wraz z dawnym gimnazjum i halą sportową), Szkoła Podstawowa w Sarbinowie, budynek Mieleńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji a także Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Modernizacja energetyczna to oszczędności w rachunkach za prąd
i gaz, czysta energia z instalacji fotowoltaicznych ale także poprawa estetyki: nowe elewacje, dachy, okna, drzwi, itp. To także okazja do przeprowadzenia koniecznych przebudów
i remontów - te koszty nie będą dofinansowane, ale będą objęte jedną gwarancją jakości.

Jest to pierwszy w Województwie Zachodniopomorskim projekt hybrydowy, czyli realizowany w partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP) z udziałem funduszy UE.Dzięki przyjęciu modelu PPP można było znacznie zwiększyć zakres projektu i objąć nim wszystkie najważniejsze budynki wymagające modernizacji energetycznej. Istota PPP polega na tym, że to partner prywatny finansuje inwestycję z własnych środków, natomiast gmina wypłaca wynagrodzenie w ratach przez umówiony okres, najczęściej 10-15 lat. Model PPP pozwala rozłożyć proces finansowania projektu na dłuższy okres i w mniejszym stopniu wpływa na wskaźniki zadłużenie gminy niż model tradycyjny. Dzięki temu Gmina nie musi rezygnować z innych inwestycji. Dodatkową korzyścią jest fakt, że w okresie trwania umowy partner prywatny musi utrzymać efekty projektu, tak więc udziela znacznie dłuższej gwarancji jakości niż w normalnym zamówieniu.

Celem nadrzędnym realizacji Przedsięwzięcia jest Ochrona Środowiska Naturalnego.

Celem bezpośrednim zmniejszenie energochłonności obiektów użyteczności publicznej Gminy Mielno.

W efekcie realizacji projektu przewiduje się:

• Roczny spadek emisji gazów cieplarnianych,
  • Zmniejszenie rocznego zużycia energii pierwotnej w budynkach publicznych,
  • Produkcję energii elektrycznej z nowo wybudowanych instalacji wykorzystujących OZE
  • Oszczędność energii elektrycznej
  • Oszczędność energii cieplnej
  • Zmniejszenie zużycia energii końcowej w wyniku realizacji projektów o 7983,57 GJ/rok