Według rządowych planów do 2022 r. miałby powstać gazociąg łączący Polskę, Danię i Norwegię. Jedną z trzech lokalizacji wyprowadzenia rury na ląd jest miejscowość Gąski w gminie Mielno.

Podczas sesji Rady Miejskiej Mielna (27.10.2017 r.) przedstawiciel inwestora Spółki Gaz – System zapoznał włodarzy gminy, mieleńskich radnych oraz lokalną społeczność w ogólnymi założeniami przedsięwzięcia.

Projekt „Baltic Pipe” to rządowy projekt infrastrukturalny mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na europejskim rynku. Umożliwi on przesyłanie gazu bezpośrednio ze złóż zlokalizowanych w Norwegii na rynki w Danii, w Polsce, a także do odbiorców w sąsiednich krajach. Jednocześnie projekt „Baltic Pipe” umożliwi dostawy gazu z Polski na rynek duński i szwedzki. Zatem jest to także przedsięwzięcie strategiczne z punktu widzenia Unii Europejskiej.

Jak podkreślali goście z Warszawy wybór najlepszego lokalizacyjnego wariantu (Gąski, Niechorze, Rogowo) zależy m in. od czynników ekonomicznych, przyrodniczo – przestrzennych i społecznych.

Ostateczny projekt przebiegu gazociągu - jak zapewniano na spotkaniu w Mielnie - zostanie skonsultowany z mieszkańcami i władzami danej gminy. Jednak inwestycja realizowana będzie na mocy tzw. spec ustawy. Pozwolenie na budowę wyda zaś wojewoda zachodniopomorski, a finalne decyzje będzie podejmował rząd.

Mieleńscy radni czuli niedosyt informacyjny. Ich zdaniem zabrakło kwestii dotyczących koncepcji przebiegu gazociągu po części lądowej. Lokalna społeczność - doświadczona trwającymi pięć lat zmaganiami z koncepcją budowy elektrowni jądrowej właśnie w Gąskach – także z niecierpliwością czeka na doprecyzowanie niewiadomych.

Jednak dla wielu mieszkańców nie sam gazociąg jest jednak problemem. Najbardziej obawiają się powstania strefy przemysłowej i uciążliwych instalacji w centrum turystycznej miejscowości.

Przedstawiciele Spółki zapowiedzieli kolejne spotkania wraz z szeroką, przejrzystą komunikacją społeczną.

Podczas październikowej sesji Rady Miejskiej w Mielnie zaprezentowano plany budowy gazociągu z Danii do Polski po dnie Bałtyku.


Spotkanie sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Pawła Szefernakera, z mieszkańcami gmin Mielno i Będzino. (30.10.2017 r.)